Naše cesty s karavanem

Neutuchající potřeba pořád někam chodit, jezdit a v pozdějším věku cestovat, to bylo jedno z poznávacích znamení už od dětských let. Od starého batohu, pohorek a teplákové soupravy do pohodlného oblečení, a do výbavy přibyl první fotoaparát. Od té doby poznávací znamení číslo dvě. Z prošlapaného okolí se postupem doby vyvinul docela slušný rádius, ale protože pěšími výlety to zase tak daleko nejde, přišla na řadu kombinace s vlaky, nebo autobusy a po získání řidičského průkazu první jízdy vlastním vozidlem, tehdy to byl Trabant 601. Už na škole bylo jasné, že až přijde první automobil, vše se změní. A změnilo. Z cestování se stalo něco, co by se dalo nazvat "cesta je cíl". A tomu odpovídal první a asi už i poslední pracovní cíl. Kulatá lopata, jak se slangově říká volantu náklaďáku mi dělá společnost dodnes. Jen s tím rozdílem, že už neprovází po cestě Evropou, ale provede už jen kolem rodného komína.

Ale touha poznávat, jezdit dál a dál, ta zůstala a s touhou i sen, vyrazit jednou na opravdu dlouhou cestu... A když dlouhá cesta, tak tedy i odpovídající zázemí. A s tím souviselo první rozhodování, co si pro ono odpovídající zázemí pořídit. Obytný přívěs, nebo obytný vůz. Po pravdě řečeno, na tuto otázku neexistuje odpověď. Na tohle si musí každý odpovědět sám. Už jen proto, že každý má své individuální cestovatelské potřeby ze kterých vyplyne vždy jiná odpověď. A co jsem porovnával já?

Pět základních věcí pro výběr

Cestovatelská sezóna sice nikdy nekončí, ale naše vybavení přece jen není na zimní výjezdy přizpůsobené. Ale třeba někdy vyzkoušíme, ne nadarmo se říká, že čert nikdy nespí. Každopádně naše první cestovatelská karavanová sezóna 2019 začala o Velikonocích a skončila v polovině listopadu, kdy jsme dojeli závěrečnou okružní jízdu po Čechách, rozdělenou na několik fází. S první fází v Adršpachu jsme počítali, a tentokrát byla další cesta naplánovaná dopředu, což se ovšem samozřejmě v polovině cesty změnilo. Prostě co se týče trasy, nikdy neplánovat dopředu víc, než na jeden den. Ale hezky popořádku.

Konec září patří tradičně na mnoha místech vinobraní. O tématu prvního podzimního výjezdu bylo tím pádem rozhodnuto a protože nás letos hodně táhlo České Středohoří, rozhodnutí padlo na Třebívlice. Malá vesnice - obec kousek nad Lovosicemi se tedy stala místem, kde jsme navštívili zdejší opravdu bohatý doprovodný koncertní program a strávili jednu noc na místním ranči. Čili opět naše letošní bezkempová klasika.

Druhou část letní dovolené jsme věnovali testu delšího přesunu a výdrži nedávno zabudované nové trakční 105 Ah baterie. Druhá část dovolené se odehrála v příjemném prostředí Jižní Moravy u města Mikulova a jeho okolí. Opět jsme využili služeb Bezkempu a zarezervovali si místo na soukromém pozemku, tentokrát bez elektrické přípojky, abychom si otestovali, jak dlouho nová trakční baterie při běžném používání vydrží. Tentokrát jsme kola nevytáhli, zato jsme se docela slušně prošli. Ale pěkně popořadě od začátku.

Letní dovolenou jsme chtěli strávit v našich luzích a hájích, protože to byl jednak první delší plánovaný pobyt v karavanu a také proto, že přesně v polovině dovolené byla v plánu jiná akce, která nešla přesunout na jiný termín, natož odvolat, či zrušit. Nakonec to dopadlo tak, že se celá 14 denní dovolená rozdělila na dva zhruba stejné týdenní bloky s tím, že každý týden si vyzkoušíme něco jiného. První týden byl věnován spartánskému kempování, čili žádný kemp, ale ani ještě ne divoké kempování, druhý týden byla zkouška dlouhého přesunu a výdrže nové trakční baterie.

To, že jsme si hlavní dovolenou v roce 2019 museli rozdělit do dvou zhruba týdenních částí, protože se termín dovolené zhruba uprostřed kryl s jinou akcí, kterou nebylo možné přesunout, natož úplně zrušit, to si necháme na další pokračování v zážitkovém roce 2019. A že zážitkový opravdu byl, dokazuje mimo jiné i tento článek.

O Holanském pulci, festivalu trampské a folkové písně v Holanech, jsme slyšeli hodně a už delší dobu byla na stole otázka, jak to zařídit tak, abychom tam mohli být alespoň na hlavní sobotní program a nekoukat na to, že jsme autem. A protože jsme již téměř čtvrtý měsíc šťastnými majiteli karavanu, bylo možné tuto akci naplánovat rovnou na celé dva dny. Konec konců, brali jsme to jako další variantu využití karavanu.

Cestovatelským víkendem na začátku června roku 2019 to pro tento měsíc ještě zdaleka neskončilo. Cestování s karavanem nás nadchlo a vedlo k dalšímu výjezdu, ještě v červnu. Původní plán byl hrad Loket, nakonec vyhrály Louny. Bylo to především proto, že jsme pořád ještě neměli vyřešené vybavení pro volné parkování a do kempu se nám vůbec nechtělo. Naopak jsme v tu dobu objevili službu, která se jmenuje Bez kempu a rozhodnutí nakonec bylo tuto novou službu vyzkoušet. Což byl druhý důvod pro změnu původního plánu. A tak si od 20 června bereme dovolenou a vydáváme se na prodloužený víkend do Českého Středohoří.

Po květnové pauze, vyplněné především hledáním různých způsobů, kde a jak si doplnit vybavení na cesty, a to jak po technické (provozní) stránce, tak po stránce vybavení pro nocování, vaření, a vymýšlením všemožných vychytávek, co a jak dělat lépe, efektivněji, radostněji přišla nabídka na začátku června 2019 zahrát a zdokumentovat jednu svatbu. Dobrá, spojili jsme tedy užitečné s příjemným a rovnou si z toho udělali druhou celovíkendovou akci. Tentokrát na celé tři dny.

Jak už bylo napsáno v úvodu a popisu celé této sekce, od dubna 2019 jsme se stali členy velké rodiny karavanistů a co všechno tomu předcházelo. K tomu je třeba ještě doplnit, že neméně důležitým procesem byla volba tažného vozu, který musel splňovat základní požadavky. To znamená výběr motorizace s dostatečným výkonem, kroutícím momentem, prostornosti a vybavenosti, včetně originálního tažného zařízení. Samozřejmě, že "extrabuřty" si nelze vymýšlet, ale alespoň základní požadavky splnil Ford Focus Grand C-Max s benzínovou motorizací. Po pravdě - moc se mi do benzínu nechtělo, ale protože jsme při výběru vozu samozřejmě počítali i s jeho jiným využitím, než jen k tahání karavanu, shodli jsme se na tom, že pro každodenní používání je benzínová verze a poslední model bez filtru pevných částic ta nejvhodnější. A teď už k samotnému cestování.