Plánované rozšíření mýtného se může dotknout i Mimoně

Mýtný systém pro nákladní dopravu nad 3,5 t se od roku 2020 rozšíří o zhruba 900 km silnic I. třídy. Tento nesystémový krok může výrazným způsobem zhoršit dopravní situaci na silnicích nižších, tedy druhých tříd. Zejména v obcích se může negativně promítnout zvýšený provoz nákladní dopravy, vyhýbající se dalším, nově placeným úsekům. Toto se bezprostředně dotýká i Mimoně, kde se sbíhají hned dvě silnice druhých tříd.

Volby a doprava

Rozšíření mýtného na silnice prvních tříd a s tím spojené riziko vyššího podílu nákladní tranzitní dopravy v Mimoni, přidává dlouhodobě diskutovanému tématu zákazu tranzitu nákladní dopravy přes Mimoň na důležitosti. Téma, které se dostalo i do volebních programů stran a hnutí, kandidujících v komunálních volbách na podzim roku 2018 může mít klíčový dopad na dopravní situaci v našem městě. Nyní máme o důvod víc posunout se v této věci dál.

Dohoda s vládou

Ministerstvo dopravy v říjnu loňského roku sice přislíbilo memorandum (dohodu) s kraji, aby si kraje mohly určit úseky silnic prvních tříd, které sice budou spadat do mýtného systému, ale sazba mýta bude nulová. Bez poplatku. Což by mohlo zmírnit dopady na krajské silnice druhých tříd.

Podle slov hejtmana našeho kraje Martina Půty, ministerstvo dopravy toto memorandum sice vládě předložilo, ale ta jej neprojednala, není tudíž žádné usnesení. (iDnes 8. března 2019). Naděje na nulovou sazbu mýtného na silnicích prvních tříd tak existuje již jen v teoretické rovině.

Jasno bude možná už v dubnu

Nicméně, ministerstvo dopravy tvrdí, že dohoda platí a čas na určení bezplatných úseků na silnicích prvních tříd je do poloviny letošního roku. Kraje by však chtěly mít v bezplatných úsecích jasno dříve. Možná už v dubnu.

- zdroj iDnes, Českolipský deník, Parlamentní listy -