Promo akce
Podpořte pokus o zápis do České knihy rekordů

Podpořte pokus o zápis do České knihy rekordů!

Blížící se třetí setkání historických kočárků v Mimoni bude usilovat o zápis do České knihy rekordů.
Pokus proběhne ve spolupráci s Agenturou Dobrý den z Pelhřimova. K realizaci je potřeba částka přesahující 10.000,- Kč.
Podpořte pokus, a buďte u toho.
Přispět můžete jakoukoliv drobnou finanční částkou poslanou na účet 0927626359/0800 a do zprávy pro příjemce prosím napište slovo "kočárky". Moc děkujeme a v květnu se těšíme na viděnou Spolek historie Mimoňska

Dolní mlýn (Nieder Mühle)

Adresa: Mlýnská stezka (Mühlengasse) 22/lll.
Ještě v minulém století byly v Mimoni dva mlýny: Takzvaný Horní mlýn, pozdější městská elektrárna, o tomto mlýnu článek zde, a potom Dolní mlýn, který ale pravděpodobně od svého vzniku, někde kolem roku 1600 sloužil pro výrobu papíru čili to byla nejprve papírna. Oba mlýny, Horní i Dolní byly do roku 1620 pod správou města.

Derivační kanál k bývalé městské elektrárně v Mimoni

V článku o bývalé mimoňské městské elektrárně jsme se zmínili o samostatném přívodním kanálu, kterým byla bývalá městská elektrárna zásobována. Ve své době se jednalo o unikátní dílo, a zbytky koryta přívodního kanálu dodnes budí mylný dojem, jako by těmito místy tekla Ploučnice od nepaměti. Staré, původní koryto řeky Ploučnice je však úplně jinde. Přívodnímu, derivačnímu kanálu do bývalé městské elektrárny proto věnujeme samostatný článek. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak to tehdy doopravdy bylo.

Horní mlýn (Obermühle)

Historie objektu se datuje před rok 1620 (přesné datum od kdy není známo), kdy tu stál první mlýn mlynáře Adama Widmanna. Po něm tu od roku 1620 mlynařil Merten Ballin a od roku 1627 Christof Werner. Další zaznamenaná jména mlynářů, kteří zde hospodařili jsou: Casper Jaksch 1640–1698, Georg Wobisch 1698–1755 a od roku 1755 do roku 1851 Stefan Walter. Od roku 1851 vlastnil mlýn Adolf Pobuda, za jehož vlastnictví byl roku 1870 mlýn rozšířen o východní přístavbu, kde sídlila nejprve firma Stroh, pak firma Rödr & Zumpe, a později firma Adalbert Scheinost, která zde provozovala broušení skla.