Jak už bylo napsáno v úvodu a popisu celé této sekce, od dubna 2019 jsme se stali členy velké rodiny karavanistů a co všechno tomu předcházelo. K tomu je třeba ještě doplnit, že neméně důležitým procesem byla volba tažného vozu, který musel splňovat základní požadavky. To znamená výběr motorizace s dostatečným výkonem, kroutícím momentem, prostornosti a vybavenosti, včetně originálního tažného zařízení. Samozřejmě, že "extrabuřty" si nelze vymýšlet, ale alespoň základní požadavky splnil Ford Focus Grand C-Max s benzínovou motorizací. Po pravdě - moc se mi do benzínu nechtělo, ale protože jsme při výběru vozu samozřejmě počítali i s jeho jiným využitím, než jen k tahání karavanu, shodli jsme se na tom, že pro každodenní používání je benzínová verze a poslední model bez filtru pevných částic ta nejvhodnější. A teď už k samotnému cestování.

Před prvním výjezdem byla spousta otazníků, hlavně co s sebou, jak obsluhovat vnitřní zařízení karavanu, zejména ledničku, vodní systém a toaletu. Jak správně parkovat (kempovat), neboť i to má svou logiku a občas to vyžaduje i odpovídající vybavení. Další otazníky vyvstávaly z logiky používání karavanu, čili vyvstala klasická nerudovská otázka "kam s ním?" kam vylít šedou vodu, kam plnou toaletu, kam zbytky z kuchyně, kam ostatní odpadky...

Bylo toho tolik, že jsme náš první výjezd nikam daleko neplánovali (co kdyby náhodou) a jako první padla volba na Roverské skály, což je od nás nějakých 30 km. První zahřívací kolo tedy bylo tím pádem naplánované a tak už nezbývalo nic jiného, než vyrazit vstříc za novým dobrodružstvím.

Mýtus o karavanu

Před samotným prvním výjezdem je potřeba zmínit ještě jednu důležitou věc. Od počátku našeho rozhodnutí pro karavan nám valná většina karavanistů omílala tezi, že karavan není na cestování jako takové, ale slouží pouze pro přesun mezi kempy. Je pravda, že starší karavany nejsou vybavené na cestování, ale novější typy karavanů zvládají bez problémů delší pobyt bez kempu. Mezi karavanisty to vystihuje termín "na divoko". My, jakožto vlastnící staršího karavanu jsme si jej nejprve na opravdový divoký kemping museli připravit. A to byl i úkol celé první sezóny a bude o tom ještě řeč, nicméně i přes počáteční nevybavenost našeho staršího karavanu pro kempování "na divoko", v přeplněném kempu jsme přesto nebyli ani jednou. Objevili jsme totiž službu Bez kempu, která nabízí pobyt na soukromých pozemcích s různým stupněm vybavenosti (elektřina, voda a pod.) bez rizika příliš velké společnosti A prostřednictvím této služby jsme si naplánovali i náš první výjezd do Roverských skal.

Roverské skály

Výběr klidného pozemku na hranici chráněné přírodní oblasti nedaleko Úštěka byl pro první seznamovací výjezd tou nejlepší volbou. Hned po příjezdu jsme si vyzkoušeli, jak zakempovat na svažitém pozemku, to znamená jak správně použít vyrovnávací klín a vyrovnat karavan do roviny. Vyzkoušeli jsme první zapojení na elektrickou síť 220V s testem všech elektrických spotřebičů, a vyzkoušeli první kroky s obsluhou plynové lednice, plynového sporáku a v noci i plynového topení. Hned první noc v karavanu nás nadchla. Vstávali jsme se zpěvem ptáků a ranní káva pod rozkvetlou třešní, to byl opravdový balzám na duši. Tohle se opravdu nedá popsat. To se musí zažít.

Následující den jsme zrealizovali naplánovaný výlet na hrad Helfenburg, a dál přes Ptačí údolí do nedalekého Úštěka a zpět. Tedy upřímně - na mapě, to se to plánuje, ale reálně pěšky zdolat 22 km, to pro nás byl téměř nadlidský výkon. Další den před odjezdem jsme hledali nohy... Ale za to jsme poznali partu nadšenců spravujících hrad Helfenburg, nádherné Ptačí údolí s impozantními skalními suky, a útulné posezení U Bílé paní v Úštěku na dolním konci náměstí.

Shrnutí první cesty s karavanem

První výjezd s karavanem dopadl na výbornou. Zvládli jsme správně zakempovat, vyzkoušeli všechny spotřebiče, jak plynové, tak elektrické, spaní a ve finále i poprvé rozdělat markýzu. Pro zaběhnuté karavanisty jistě nepodstatné banality, pro nás velké první zkušenosti.

Zároveň se ukázalo, že pokud to s kempováním na divoko do budoucna myslíme vážně, budeme muset investovat do trakční, palubní, chcete-li nástavbové baterie. Bez ní je karavan po odpojení z elektrické přípojky místem, kde si večer nerozsvítíte, v chladné noci nezatopíte, a ani vodu si nenatočíte, protože vodní elektrická čerpadla nefungují.