Pro krásné zážitky nemusíme jezdit moc daleko a pro naší sice malou, ale za to moc krásnou zemi to platí dvojnásob. Míst, kde je hezky je spousta, a každý si u nás může vybrat na míru to, co ho zajímá, nebo to, co se mu líbí. Pro nás se tím úžasným místem, kam se rádi vracíme stalo České středohoří. Letos na jaře jsme objevili duši Českého středohoří a teď v létě jeho srdce. A stálo to za to.

Na jaře po 20 letech, v létě úplně poprvé

V květnu jsme vyrazili do míst, která byla symbolem těžby hnědého uhlí, do Mostu a jeho okolí. Viz. článek Tip na výlet - Severozápadní Čechy A všechno bylo jinak. Zrekonstruovaná dominanta Mostu hrad Děvín se svou velmi zajímavou historií a duší Českého středohoří, a „čerstvá“ jezera, vzniklá po rekultivaci bývalých povrchových lomů nabízející prakticky úplně vše, od cyklostezek po plně vybavené kempy se servisem odpovídajícímu 21 století. A už i tady vědí, že nejen betonem a asfaltem, ale také, či dokonce zejména zelení lze vytvořit perfektní místa. A krásné a upravené plochy v okolí revitalizovaných míst jsou tím, co dotváří konečný celkový dojem z dobře vykonané práce. Což k nám do Mimoně ještě jaksi úplně nedorazilo.

Na přelomu července a srpna opět padla volba na České středohoří, tentokrát jsme vybrali pozvánku do jeho srdce. A nezklamali jsme se. Ač České středohoří není zase tak strašně daleko, dá se říci, že od nás z Mimoně to je opravdu jen pár kilometrů, pořád se dají objevit místa, která překvapí. A nemusí to být jen krásné výhledy. Třeba taková cesta mezi lesy a loukami z Kletečné do Záhoří, kde neprojede jediný cyklista a jste úplně sami, to je prostě romantický klenot.

Téměř při každé cestě do těchto krásných míst nevynecháme Litoměřice, město přitahující svým zvláštním kouzlem a Velké Žernoseky, resp. Žernosecké jezero z Píšťanské strany. Na podzim loňského roku to byla Porta Bohemica a v roce 2019 jsme České středohoří poznávali z Loun a údolí Labe projeli lodí z Děčína až do Drážďan. A pořád je co obdivovat a máme další inspiraci, tentokrát na pěkně upravenou cyklostezku podél Labe, která místy vede doslova podél vody.

Tipů na výlety v tomto regionu by byla spousta. Pro ucelený přehled dáváme webové stránky Českého středohoří, které poskytují perfektní přehled a plnohodnotný servis pro návštěvníky tohoto regionu.

Obrazová galerie